. غلامی: سخت گیری بیشتر در داوری مقالات ششمین کنگره علوم انسانی اسلامی/ شریفی: کنگره ورود جدی به مسائل کاربردی داشته باشد | کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی
| امروز دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ | Monday, 22 April , 2024 |
فارسی English

غلامی: سخت گیری بیشتر در داوری مقالات ششمین کنگره علوم انسانی اسلامی/ شریفی: کنگره ورود جدی به مسائل کاربردی داشته باشد

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه دائمی کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی، نشست روسا و دبیران کمیسیون های شانزده گانه ششمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی با حضور حجت الاسلام والمسلمین رضا غلامی رئیس شورای سیاست گذاری مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین احمدحسین شریفی دبیر علمی کنگره و جمعی از روسا و دبیران کمیسیون ها پنج شنبه ۴ آذرماه برپا شد.
غلامی در ابتدای این نشست با بیان اینکه برگزاری کنگره اقدامی در جهت زنده ماندن گفتمان علوم انسانی اسلامی است، افزود: کنگره ششم در آستانه برگزاری است و ویترینی برای کارهای پژوهشی کمیسیون ها و فضایی برای عرضه آنهاست. علاوه بر این کنگره به عنوان منبع علمی برای دانشجویان و اساتید حوزه علوم انسانی اسلامی محسوب می شود.
وی ادامه داد: طی برگزاری ۵ دوره گذشته کنگره علوم انسانی اسلامی، ۵۰۰ مقاله منتشر شده است. این در حالی است که انجام پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی در مراکز مختلف علمی در راستای تحول در علوم انسانی از دیگر اقدامات مجمع عالی علوم انسانی محسوب می شود. مجمع قرار نیست پروژه های علمی کلان تعریف کند چون انجام این اقدامات از کارهای ستادی به حساب می آید.
به گفته غلامی، بر خلاف شایعات عمدتا سیاسی، برگزاری ادوار گذشته با هزینه های پایین انجام شده است و این مسئله به علت همکاری سایر نهادها با مجمع عالی بوده است.
رئیس شورای سیاست گذاری مجمع عالی علوم انسانی اسلامی با اشاره به مقالات رسیده به دبیرخانه کنگره بیان کرد: داوری مقالات و انتخاب آنها برای این دوره از برگزاری کنگره با سخت گیری بیشتری انجام گرفت که نشانه بالندگی و رشد بیشتر در این دوره از برگزاری است. ضمن اینکه تعداد کمیسیون ها از ۸ دوره به ۱۶ دوره افزایش یافته است.
وی با اشاره به دلایل تعویق افتادن کنفرانس سیاست گذاری و حکمرانی اسلامی بیان کرد: قرار گرفتن در آستانه انتخابات و به حدنصاب نرسیدن تعداد مقاله های کیفی از دلایل برگزار نشدن این کنفرانس بود اما این کنفرانس فردای روز افتتاحیه کنگره برگزار می شود. این کنفرانس اولین تجربه برای ورود به سیاست گذاری عمومی است و با حضور احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و محسن رضایی معاون اقتصادی رییس جمهور برگزار می شود.
در ادامه این نشست حجت الاسلام احمدحسین شریفی دبیر علمی کنگره با اشاره به اضافه شدن کنگره های قرآن و علوم انسانی، هنر اسلامی، فقه و علوم انسانی و سیاست گذاری عمومی و حکمرانی اسلامی به ششمین دوره کنگره گفت: ما درصدد بودیم قبل از برگزاری کنگره، پیش نشست های متعددی را برگزار کنیم اما به دلیل محدودیت های کرونایی این امکان فراهم نشد اما با این شرایط نشست های عدالت اجتماعی و اقتصاد اسلامی را برای تبیین در دولت سیزدهم برگزار کردیم.
وی اضافه کرد: ما درصدد هستیم برگزاری نشست های مختلف، منجر به شکل گیری سیاست های اجرایی شود و صرف ارائه تئوری نباشد تا موضوعات اخذ شده در اختیار دولت قرار گرفته شود.
شریفی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با حضور دبیران کمیسیون ها گفت: ما در سال جاری ۳ جلسه با دبیران کمیسیون ها برگزار کردیم و قرار شد برای برگزاری هر کمیسیون ۱۰ مقاله ارائه شود که تاکنون به غیر از یک کمیسیون مابقی آنها تعداد مقاله های لازم را دریافت کرده اند.
وی ادامه داد: انتظار می رود نزدیک به ۲۰۰ مقاله علمی پژوهشی در این دوره از کنگره تولید شود و بنا داریم در صورت رسیدن مقاله ها قبل از برگزاری کنگره، آنها را به چاپ برسانیم. ما طی برگزاری کمیسیون ها سخنرانی صرف را نمی پذیریم بلکه باید مقاله و متن مکتوب ارائه گردد.
شریفی با اشاره به مراکز برگزار کننده کمیسیون های ششمین دوره از کنگره علوم انسانی اسلامی بیان کرد: پژوهشگاه علوم انسانی، دانشگاه دفاع ملی، دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، دانگشاه امام حسین، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه علوم قرآن کریم، دانشگاه تهران، جامعه المصطفی، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، دانشگاه امام صادق، دانشگاه شاهد، دانشگاه تبریز، و موسسه امام رضا، برگزار کننده کمیسیون های کنگره ششم هستند.
در ادامه این نشست روسا و دبیران کنگره به ارائه نظرات خود پیرامون برگزاری کنگره پرداختند.
حجت الاسلام نجف لک زایی رییس کمیسیون علوم سیاسی اسلامی با تاکید بر اینکه خروجی کمیسیون ها صرفا شامل مقاله نباید باشد، گفت: برگزاری کمیسیون ها باید خروجی غیر از مقاله داشته باشند و درباره خلاهای موجود و راهکارهای آنها بحث شود. مقالات باید به طور حتم ناقد داشته باشند تا پس از پایان کنگره، دبیرخانه پیشنهادات را با هدف کارآمدتر شدن علوم انسانی اسلامی و حل مسائل جمع آوری کند.در صورتیکه کنگره به دسته بندی از پیشنهادات برسد در اتاق فکر علوم انسانی و اندیشکده تحول در علوم انسانی مورد بررسی قرار می گیرد و در اختیار وزارت علوم داده می شود تا به این واسطه رشته ها و گرایش های جدید شکل بگیرند.
وی اضافه کرد: در اتاق فکر علوم انسانی افراد متخصص علمی حضور دارند و خروجی کمیسیون ها را به این مرکز ارائه می دهند تا مورد ارزیابی قرار بگیرد. باید اندیشه متفکران ایرانی اسلامی بیشتر از مباحث غربی مد نظر قرار بگیرد.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پیروزمند رئیس کمیسیون مدیریت تحول علوم انسانی بیان کرد: هر کمیسیونی باید نسبت به وضعیت گذشته و فعلی جامعه بررسی داشته باشد چون مقاله‌های متفاوتی در موضوعات گوناگون ارائه می شود. باید مشخص شود مقاله ها در چه نقطه هایی ورود کردند. علاوه بر این می توان دستاورد کمیسیون‌ها را به‌صورت فرابخشی و بخشی مورد بررسی قرار داد.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت برگزاری کنگره باید تیم فعال و حرفه‌ای، مطالب ارائه شده در کمیسیون های مربوطه را پوشش دهد. همچنین می توان در قالب ویژه نامه های دانشگاهی مجموعه مقالات تایید شده کمیسیون مدیریت تحول علوم انسانی را منتشر کرد.
محمدجواد توکلی دبیر کمیسیون اقتصاد اسلامی در ارتباطی مجازی با این نشست گفت: رویکردهای بین رشته ای در کشور مغفول مانده و جدایی کمیسیون ها از یکدیگر هم این مسئله را تشدید می‌کند. بنابراین باید برای این آسیب در علوم انسانی اسلامی فکری شود.
وی تصریح کرد: جریان توسعه علم در کشور در خدمت علم نافع نیست به همین علت باید ضریب مفید بودن برای مقاله های ارائه شده در نظر گرفته شود، این که موضوعات طرح شده چه مشکلی را می‌توانند رفع کنند. در این صورت خروجی کمیسیون ها می تواند در قالب پیشنهادات به وزارت های خانه های مختلف داده شود.
عبدالحمید نقره‌کار رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری اسلامی نیز در این نشست با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های فعلی با حضور دولت جدید نیازمند جهش‌های بیشتری است گفت: اکنون تولیدات خوبی در دانشگاه ها و حوزه ها ایجاد شده است بنابراین توصیه می گردد ورود جدی تری به مسائل کاربردی تر انجام بگیرد.
وی افزود: باید جلسات هم افزایی و هم‌اندیشی با اساتید هر رشته برگزار شود اما کمتر چنین جلساتی برگزار شده است.
جعفر هوشیاری دبیر کمیسیون روانشناسی اسلامی نیز در این جلسه بیان کرد: باید اصلاحاتی در فرم پذیرش مقالات مانند تعیین خط پذیرش مقاله در نظر گرفته شود. همچنین می توان هزینه های حداقلی از مقاله دهندگان برای ارزیابی و بررسی آن ها دریافت گردد که اقدامی مرسوم است.
هوشیاری اضافه کرد: می توان از حالا تا قبل از برگزاری کنگره بعدی، تعدادی از موضوعات مد نظر را مشخص کرد و آنها را برای تولید به نویسندگان سفارش داد.

حجت الاسلام هوشیاری تاکید کرد: پیشنهاد می شود افرادی که در روز کنگره مقاله ارائه می دهند موضوعات پژوهشی را به روسای کمیسیون ها ارائه دهند تا به این واسطه چند موضوع چالشی خوب دریافت شود. مقالات رسیده به کمیسیون روانشناسی اسلامی، ۸۰ درصد از مسائل کاربردی را تشکیل می دهند.
کریم میرزایی دبیر کمیسیون هنر اسلامی نیز با اشاره به اینکه این کمیسیون بنا به دلایلی دیرتر تشکیل گردید گفت: پیشنهاد می‌شود جمع بندی پایانی کنگره با حضور دبیران و اساتید کمیسیون های مختلف برگزار شود و مباحث کاربردی در آن مورد بررسی قرار بگیرد.
وی یادآور شد: ما متفکران اسلامی بزرگی در کشور داریم که می توان مباحث فکری و علمی آنها را بیشتر مورد توجه قرار داد.

در ادامه سعید صحت دبیر کمیسیون مدیریت اسلامی بیان کرد: می‌توان مجله های علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم را برای کنگره ایجاد کرد تا مجموعه مقالات رسیده در آن مجله منتشر شوند. از این طریق مقالات اساتیدی که برای ترفیع و ارتقاء ارائه می‌شوند در مجله ای که مورد تایید وزارت علوم هم خواهد بود به چاپ می رسد.

حجت الاسلام سید نقی موسوی دبیر کمیسیون تعلیم و تربیت نیز در ادامه این نشست گفت: ما سیاست رویکردی را در این کمیسیون مورد نظر قرار داده ایم و به غیر از موضوعات عمومی دو محور ویژه سیاست‌گذاری حکمرانی تربیتی و بررسی ساختار محتوا و برنامه های درسی دانشگاه فرهنگیان را بررسی کردیم. هیئت رئیسه دانشگاه فرهنگیان هم پذیرفتند که برنامه های درسی آنها مورد نقد و بررسی قرار بگیرد.

وی افزود: دانشگاه فرهنگیان به دلیل شبکه ای بودن پیش نشست هایی را قبل از برگزاری کنگره در استان‌های گیلان، البرز، قم، خراسان شمالی، سمنان و گلستان برگزار کرد.

حجت الاسلام سید احسان رفیعی علوی دبیر کمیسیون حقوق اسلامی نیز با بیان اینکه دغدغه‌های علوم انسانی در کمیسیون های مختلف احصا شده است گفت: باید تعداد مجلات و نشریه های تخصصی در این حوزه افزایش پیدا کند و به همین علت فصلنامه حقوق در دانشگاه باقرالعلوم برای اولین بار در حال انتشار است و در توافق انجام گرفته دو شماره ابتدایی این فصلنامه به کمیسیون حقوق اسلامی اختصاص داده شده است. امیدواریم این همکاری میان دانشگاه باقرالعلوم و کمیسیون ادامه پیدا کند.
وی افزود: ما چند رشته مبنایی برای کمک به نظام حقوقی مانند رشته فلسفه و حقوق را برای دوره ارشد طراحی کرده‌ایم و در حال تاسیس دانشکده فقه مضاف در دانشگاه باقرالعلوم هستیم.

حجت الاسلام احمد حسین شریفی نیز در جمع بندی مطالب ارائه شده توسط روسا و دبیران کمیسیون ها گفت: دبیران کمیسیون ها باید بعد از برگزاری نشست ها مقاله های تحلیلی و پیشنهادی ناظر بر مقالات ارائه شده را آماده کنند و علاوه بر آن تحلیل ها و راهبردهای مطرح شده را در قالب مقاله دیگر ارائه دهند تا به مراکز و سازمان های مختلف داده شود.
شریفی اضافه کرد: کنگره باید ورود جدی به مسائل کاربردی داشته باشد و نشست هایی که تاکنون هم برگزار کرده در همین راستا بوده است.
شریفی با تاکید بر اینکه باید بخش مبنایی و بنیادی مقاله ها محفوظ بمانند افزود: مقاله های نظریه پردازی و پژوهشی هم باید ارائه شوند و نباید همه مقالات در برگیرنده موضوعات کاربردی باشند.
وی در پایان با اشاره به برگزاری پنجمین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی در روز افتتاحیه کنگره گفت: جایزه جهانی امسال با تقدیر ویژه از زحمات مرحوم آیت الله مصباح یزدی برگزار می شود. ضمن اینکه احتمال دارد برای این جایزه متناسب با نظریاتی که از صاحب نظران دریافت می‌شود دو نفر انتخاب و معرفی شوند.

برچسب‌ها:,

Comments are closed.

تصویر ثابت