.
| امروز شنبه, ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰ | Saturday, 18 September , 2021 |
فارسی English

نشست روش‌شناسی علوم انسانی اسلامی ۲۴ تیرماه برگزار می‌شود

نشست «روش‌شناسی علوم انسانی اسلامی با تاکید بر علوم اجتماعی» با حضور اساتیدی همچون دکتر حمید پارسانیا، دکتر حسین بستان، دکتر عماد افروغ و دکتر علیرضا پیروزمند ۲۴ تیرماه ۱۳۹۵ در مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا برگزار می‌شود.
به گزارش دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی به نقل از پایگاه خبری ـ تحلیلی علوم انسانی (طلیعه)، دکتر سید سعید زاهد زاهدانی، رئیس کمیسیون جامعه‌شناسی چهارمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی، در خصوص نشست روش‌شناسی علوم انسانی اسلامی با تاکید بر علوم اجتماعی و هدف از برگزاری این نشست، اظهار کرد: این نشست زیر نظر کمیسیون جامعه‌شناسی چهارمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی برگزار می‌شود.

وی افزود: در واقع این نشست برای هم‌اندیشی دست اندرکاران جامعه‌شناسی اسلامی در کشور تنظیم شده و تلاش شده است از صاحب نظرانی که روش تحقیق برای تولید علوم انسانی اسلامی به خصوص جامعه‌شناسی اسلامی دارند دعوت شود که ضمن طرح نظرات خودشان برای نخبگان این رشته با گرایش اسلامی یک روز به ارائه نظریات، بحث و گفت‌وگو بپردارند.

وی با اشاره به سخنرانان این نشست دینی، گفت: افرادی که دعوت شدند تا ضمن طرح نظرات خودشان برای دست اندرکاران و نخبگان با گرایش اسلامی یک روز بحث و گفت‌وگو داشته باشند، دکتر حمید پارسانیا، دکتر حسین بستان، دکتر عماد افروغ و دکتر علیرضا پیروزمند هستند. این چهار نفر هر کدام روش خاصی برای تولید علوم انسانی اسلامی به خصوص جامعه‌شناسی اسلامی دارند که در این نشست از نقطه نظرات‌شان استفاده خواهیم کرد. دیگر مدعوین حاضر در این نشست علمی، نخبگان و صاحب نظرانی هستند که در این زمینه فعالیت دارند.

رئیس کمیسیون جامعه‌شناسی چهارمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی، تصریح کرد: در طی این نشست یک روزه امیدواریم که حاضران در جلسه راه و رسم مورد علاقه خودشان در راستای تولید علوم انسانی اسلامی روشن شود و مقدمه‌ای برای تولید جامعه‌شناسی اسلامی قرار گیرد. ما «روش» را در این زمینه انتخاب کردیم برای اینکه چگونگی تولید جامعه‌شناسی اسلامی را می‌تواند برای ما تعریف کند، نخبگان رشته را دعوت کردیم زیرا برای این کار علاقه‌مند هستند، قطعاً در این زمینه آثاری خلق کردند و این نشست می‌تواند ذهنیت آنان را پرورش دهد و بسازد. دیگر اینکه از نحله‌های مختلف فکری دعوت شده است که انواع روش‌های موجود در جامعه‌شناسی اسلامی معرفی شود.

زاهد در ادامه سخنانش بیان کرد: داشتن انواع روش‌ها به ما امکان مقایسه می‌دهد که این امکان مقایسه برای کسانی که حاضر در جلسه هستند می‌تواند مقدمه‌ای برای قانع شدن یکی از این گرایش‌ها برای تولید علوم انسانی اسلامی یا جامعه‌شناسی اسلامی شود که امیدواریم بعد از جلسه این تولیدات را ملاحظه کنیم.

وی ادامه داد: در آخر این نشست از اساتیدی که در جلسه حضور دارند درخواست می‌کنیم که اگر به تولید جامعه‌شناسی اسلامی علاقه‌مند شدند موضوع مورد نظر یا چکیده مقاله خودشان را برای ما بفرستند تا بتوانیم براساس آن با اساتید عهد قرارداد داشته باشیم و مقاله سفارشی از آن کار دریافت کنیم، تا بتوانیم در کنگره مقالات را ارائه دهیم و کنگره پیش رو را پربارتر از قبل برگزار کنیم.

زاهد همچنین به برنامه‌های این نشست یک روزه اشاره کرد و گفت: این نشست از ساعت هشت و نیم صبح روز پنج شنبه ۲۴ تیرماه، شروع می‌شود تا ۵ بعدازظهر ادامه خواهد داشت. ابتدا ۴ نفر سخنران که در ابتدای عرایضم نام بردم به ارائه مطالب نظریه و روش مورد نظرشان می‌پردازند و بعد از آن بحث و گفت‌وگوهایی در خصوص نظریه‌ها و روش‌های مورد نظر در زمینه جامعه‌شناسی اسلامی و تولید علوم انسانی اسلامی انجام خواهد شد. به نوعی ایجاد پرسش و پاسخ در این نشست می‌تواند بسیاری از گره‌ها را باز کند. به عبارت دیگر سخنرانی ابتدای نشست مقدمه‌ای برای هم‌اندیشی یک روزه برای روشن شدن زوایای روش‌های تحقیق چهارگانه‌ای که عمده مکتب‌های موجود در کشور را نشان می‌دهد، است.

وی در خصوص ادامه دار بودن این نشست‌ها قبل از کنگره، اظهار کرد: این امر بستگی به نتیجه این نشست دارد که ما نشست‌های دیگری بعد از آن برگزار کنیم یا خیر. اگر که اعضای حاضر در این نشست علاقه‌مند باشند جلسات دیگری همانند این نشست قبل از کنگره اصلی داشته باشیم و به این جمع‌بندی برسند که نشست دیگری ضروری است، حتماً نشست‌های بعدی را هم برگزار خواهیم کرد.

 

برچسب‌ها:, ,

Comments are closed.

تصویر ثابت