.
| امروز جمعه, ۲۶ شهریور , ۱۴۰۰ | Friday, 17 September , 2021 |
فارسی English

حجت‌الاسلام محمدنقی نظرپور استاد اقتصاد اسلامی درگذشت

به گزارش دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی، شب گذشته ۶ بهمن ماه اتوبوس حامل اساتید حوزه و دانشگاه که برای شرکت در همایشی در شهر نجف عازم این شهر بود در محور زنگنه به ملایر دچار حادثه شد و در پی آن حجت‌الاسلام والمسلمین محمد نقی نظرپور، استاد دانشگاه مفید درگذشت.

مرحوم حجت‌الاسلام نظرپور پنج شنبه پنجم بهمن ماه در دومین نشست منتخبی از اساتید علوم انسانی اسلامی ویژه اقتصاد اسلامی با تأکید بر مالی و بانکداری اسلامی که به همت دبیرخانه دائمی کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی در مشهد مقدس برگزار شده بود، شرکت کرده و مقاله ای را ارائه داده بود.

حجت الاسلام و المسلمین محمدنقی نظرپور متولد سال ۱۳۴۲ در شهر آمل می‌باشد. وی پس از اخذ مدرک دیپلم ریاضی فیزیک به جهت علاقه مندی فراوان به دروس حوزوی و متأثر از فضای معنوی انقلاب اسلامی و اخلاق و منش والای آیت‌الله شهید دکتر بهشتی و آیت‌الله جوادی آملی وارد حوزه علمیه شد. چند ماهی در حوزه علمیه مشهد و حدود یک سال و نیم در حوزه علمیه ولی عصر (عج) خوانسار و سپس در حوزه علمیه قم، دروس مقدمات و سطوح عالی را گذراند. از مهم ترین اساتید وی می‌توان به حضرات آیات میرزا جواد تبریزی، وحید خراسانی، فاضل لنکرانی، جوادی آملی، حسن زاده آملی و سید جعفر کریمی اشاره کرد. همزمان با تحصیل دروس حوزوی، در سال ۱۳۶۸ پس از موفقیت در آزمون دانشگاه مفید در رشته اقتصاد نظری مشغول به تحصیل شد و در سال ۱۳۸۷ موفق به اخذ مدرک دکترا گردید
حجت الاسلام نظرپور استاد تمام گروه اقتصاد دانشگاه مفید، عضو انجمن اقتصاد اسلامی ایران، عضو انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه قم، عضو شورای فقهی بانک مرکزی و عضو هیئت تحریریه مجله اقتصاد اسلامی بود.
ارزش‌های توسعه، فرهنگ توسعه، اسلام و توسعه اقتصادی، اندیشنامه امام علی (ع) در رابطه با بازار در حکومت آن حضرت، اوراق بهادار استقراض (سفارش ساخت ابزاری برای سیاست پولی)، بازار در حکومت امیرالمؤمنین (ع) ازجمله آثار و نگاشته‌های مرحوم حجت الاسلام والمسلمین نظرپور است.

دبیرخانه دائمی کنگره علوم انسانی اسلامی  درگذشت این استاد اقتصاد اسلامی را به خانواده و اساتید حوزه و دانشگاه تسلیت می گوید.

گزارش سخنرانی مرحوم نظرپور در مشهد را می توانید اینجا ببینید!

برچسب‌ها:, ,

Comments are closed.

تصویر ثابت