. تصرف؛ الگوی مواجهه اصیل جمهوری اسلامی با تمدن غربی | کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی
| امروز جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳ | Friday, 21 June , 2024 |
فارسی English

تصرف؛ الگوی مواجهه اصیل جمهوری اسلامی با تمدن غربی

به گزارش دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی،به نقل از روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، هفتمین نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی با موضوع مطالعات نظری تمدن نوین اسلامی، صبح امروز، پنجشنبه ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸ در مشهد مقدس برگزار شد.

حجت الاسلام سیدمحمدحسین متولی امامی، مدیر مسئول موسسه مطالعات تمدن اسلام (متا) در این نشست علمی به ارائه مقاله خود با عنوان «تصرف؛ الگوی مواجهه اصیل جمهوری اسلامی با تمدن غربی» اشاره کرد و گفت: تمدن غرب، به‌ تدریج خود را به‌صورت یک تمدن جهانی و همه‌گیر تبدیل کرده است و فرهنگ تمام انسان‌ها در شرق و غرب عالم را به‌سوی یکپارچگی و یکسان‌سازی می برد.

وی اظهار کرد: خروج از وضع موجود و حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی، نیازمند تعیین موضع‌گیری در برابر تمدن موجود غربی است.

چگونگی مواجهه با تمدن غرب بزرگترین مسأله جهان اسلام

این پژوهشگرحوزه تمدن در پاسخ به این پرسش که «الگوی مواجهه جمهوری اسلامی در برابر تمدن غربی چیست؟» گفت: بزرگ‌ترین مسأله امروز جمهوری اسلامی و حتی جهان اسلام، چگونگی مواجهه با تمدن غرب و سیطره فرهنگی آن است.

متولی امامی با بیان اینکه هیچ ملت و قومیتی در دوران کنونی، نمی‌تواند بدون نسبت با فرهنگ و تمدن غرب باشد، اظهار کرد: چگونگی بقا و شکل توسعه تمام جوامع در دوران حاضر، بستگی مستقیم به چگونگی مواجهه با غرب دارد؛ زیرا تمدن غربی به یک تمدن فراگیر و جهانی تبدیل شده و فرهنگ ملت‌های جهان را به سوی استحاله در تمدن خود مدیریت می‌کند.

وی ادامه داد: حرکت جمهوری اسلامی به سوی تمدن نوین اسلامی و تداوم فرهنگ انقلاب اسلامی در تاریخ آیندگان نیز از این قاعده مستثنی نیست و بسته به درک مسئولین و سیاست‌گذاران فرهنگی از غرب و دقت در چگونگی مواجهه ما و دنیای تجدد، آینده انقلاب اسلامی رقم خواهد خورد.

مدیر مسئول موسسه  مطالعات تمدن اسلام (متا) تصریح کرد: جمهوری اسلامی در تعامل با تمدن غرب، به الگوهایی همچون، طرد کامل غرب، پذیرش کامل غرب، گزینش و انتخاب که در تجربه بسیاری از کشورهای اسلامی از جمله بسیاری از بخش‌های مدیریتی جمهوری اسلامی در چند دهه اخیر تجربه شده است و در نهایت الگوی تصرف که در رفتار اجتماعی برخی از عالمان شیعی از جمله حضرت امام (ره) قابل تبیین است.

به اعتقاد این پژوهشگر، الگوی تصرف، تنها نسخه ممکن و واقعی، پیش روی مدیران جمهوری اسلامی بوده و تمامی نسخه‌های دیگر، یا امکان تحقق عینی ندارد و یا مستقیم و غیرمستقیم موجب استحاله فرهنگ اسلامی در تمدن غربی خواهد شد.

وی بیان کرد: تصرف به معنای تعامل فعال و اثرگذار با دیگر فرهنگ‌ها و تمدن‌ها است. چنین تعاملی موجب حضور بسیاری از عناصر و ساختارهای دیگر فرهنگ‌ها در تمدن بومی خواهد شد؛ اما باید توجه داشت که این عناصر، دیگر ظرفیت گذشته خود را نداشته و از صورت یک مقوله فرهنگی به یک شیء و ابزار تقلیل یافته و هویت آن تغییر کرده است.

متولی امامی خاطر نشان کرد: تمدن مبتنی بر تصرف، هیچ‌گاه مانند یک تمدن تأسیسی ناب و خالص نخواهد بود و تأسیس تمدن اسلامی تراز اسلام و فارغ از همه فرهنگ‌ها، تنها در عصر ظهور امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) ممکن خواهد بود.

برچسب‌ها:, ,

Comments are closed.

تصویر ثابت