. اولین جلسه شورای علمی پنجمین کنگره برگزار شد | کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی
| امروز سه شنبه, ۱ فروردین , ۱۴۰۲ | Tuesday, 21 March , 2023 |
فارسی English

اولین جلسه شورای علمی پنجمین کنگره برگزار شد

به گزارش دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی، اولین جلسه‌ی شورای علمی پنجمین کنگره، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ و با حضور حجت الاسلام علیرضا پیروزمند، دکتر فرزاد جهان‌بین، دکتر محمدعلی حاجی ده‌آبادی، دکتر محمد حسینی مقدم، دکتر محمود حکمت‌نیا، دکتر عطاء الله رفیعی آتانی، حجت الاسلام دکتر سید احمد رهنمایی، دکتر سید سعید زاهد، دکتر امیر سیاهپوش، حجت الاسلام دکتر مهدی عبداللهی، دکتر محسن فرمهینی فراهانی، حجت الاسلام دکتر محمد کاویانی، دکتر مهرداد کلانتری، دکتر محمدعلی متفکر آزاد، حجت الاسلام دکتر علی مصباح، دکتر محمد نعمتی و مهندس عبدالحمید نقره کار در مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر رفیعی آتانی رئیس دبیرخانه دائمی و دبیر علمی کنگره، ضمن اشاره به پیگیری‌های جدی دبیرخانه برای اخذ اعتبار علمی ـ پژوهشی برای مجلات تحقیقات بنیادین علوم انسانی و تحقیقات کاربردی علوم انسانی اسلامی، گفت: پیگیری اعتبار این مجلات به مرحله‌ی خوبی رسیده است و شماره‌های جدید این فصلنامه‌ها نیز به زودی منتشر و در اختیار اساتید و پژوهشگران قرار خواهد گرفت.

مدیرگروه فلسفه علم و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران در ادامه به مقالات جلد سوم و چهارم کتاب نظریه اشاره کرد و افزود: علاوه بر این منشورات، به زودی اولین شماره از فصلنامه انگلیسی دبیرخانه کنگره با همکاری مرکز اسلام و علوم کانادا منتشر خواهد شد.

رفیعی آتانی با اشاره به دو نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی که سال گذشته در مشهد مقدس برگزار شد، نشست‌های هم‌اندیشی اساتید در سال جاری را «نسبت فلسفه اسلامی و علوم انسانی اسلامی»، «روانشناسی اسلامی» و «علوم سیاسی اسلامی» برشمرد و گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ۱۵ شهریورماه سومین نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی با موضوع «نسبت فلسفه اسلامی و علوم انسانی اسلامی» در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.

معاون پژوهشی مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در ادامه به اولین نشست پژوهشگران جوان علوم انسانی اسلامی اشاره کرد و گفت: دکتر نعمتی رئیس مرکز نوآوری و ایده‌پردازی علوم انسانی اسلامی مسئول برنامه‌ریزی و اجرای این نشست هستند که البته تاریخ دقیق برگزاری آن هنوز تعیین نشده است. در این نشست حدود ۸۰ نفر از پژوهشگران جوان حوزه علوم انسانی اسلامی، طی دو روز به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت. ارائه‌ی مقاله از سوی اساتید و دانشجویان منتخب و نقد آن، گعده‌های علمی و سخنرانی اساتید برجسته‌ی علوم انسانی اسلامی از جمله برنامه‌های این نشست خواهد بود.

رفیعی آتانی در انتهای صحبت‌های خود، گزارشی مختصر از فعالیت‌های کمیسیون‌های کنگره طی ۵ ماه گذشته ارائه و بر لزوم تسریع در برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌ها تأکید کرد.

در ادامه‌ی این جلسه، اعضای شورای علمی کنگره، به طرح مباحث و دغدغه‌های خود در رابطه با کمیسیون‌های کنگره و فعالیت‌های خود پرداختند.

مدعوین خارجی پنجمین کنگره، فهرست مقالات سفارشی کمیسیون‌ها، لزوم تأکید بر موضوعات کاربردی و به‌روز علوم انسانی اسلامی، استفاده از توانمندی‌های پژوهشگران جوان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حوزه‌ی پژوهش و تولید علوم انسانی اسلامی، لزوم ارتباط مستمر با اساتید و پژوهشگران و کمک به ارتقای مقالات و پژوهش‌های آن‌ها، وضعیت بودجه مراکز پژوهشی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و اولویت‌های پژوهش و تولید علم در شرایط فعلی کشور و جهان، از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

تصویر ثابت